Πέμπτη, 28 Απριλίου 2011

Περισσότερες ομάδες και πολλά παιδιά στους Αιγαιοπελαγίτικους της Σαντορίνης!


Τοπική Επιτροπή Σκακιστικών Σωματείων Αιγαίου
- Αθλητικός Σκακιστικός Όμιλος Σαντορίνης
Δελτίο τύπου 28-4-2011

Περισσότερες ομάδες και πολλά παιδιά στους Αιγαιοπελαγίτικους της Σαντορίνης!

Ρεκόρ συμμετοχών σημειώθηκε στους φετινούς Αιγαιοπελαγίτικους Αγώνες που φιλοξενεί η Σαντορίνη, με 8 νησιώτικες ομάδες να ρίχνονται καθημερινά στη μάχη της σκακιέρας, αλλά και να προσπαθούν να αντιμετωπίσουν δυσεπίλυτα προβλήματα, με κυρίαρχο το οικονομικό…
Στα πολύ θετικά στοιχεία των φετινών αγώνων συγκαταλέγεται η παρουσία πολλών μικρών παιδιών, η οποία προκαλεί πονοκέφαλο στους διαιτητές, αλλά δημιουργεί αίσθηση στους θεατές και δίνει ελπιδοφόρα μηνύματα!
Οι φετινοί Ομαδικοί Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες διεξάγονται στο Συνεδριακό Κέντρο της Ένωσης Θηραϊκών Προϊόντων, στον Πύργο Καλλίστης. Κάθε πρωί πραγματοποιούνται οι συναντήσεις για το Κύπελλο Αιγαίου και για το Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων και κάθε απόγευμα για το Πρωτάθλημα Αιγαίου (Προκριματικός Όμιλος Α΄ Εθνικής). Το σύστημα αγώνων στο Κύπελλο είναι νοκ-άουτ και στις άλλες δύο διοργανώσεις πουλ, σε δύο φάσεις: προκριματική, με τις ομάδες χωρισμένες σε υποομίλους και τελική φάση για την ανάδειξη των πρωταθλητριών, καθώς και για την τελική κατάταξη όλων των ομάδων (αναλυτικές προκηρύξεις στο http://santochess.blogspot.com/).
Τα αποτελέσματα των 2 πρώτων γύρων στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αιγαίου είναι τα εξής: Χίος – Σαντορίνη 4,5-7,5, Λέρος – Χίος 9-3 (α΄ υποόμιλος) και Κάλυμνος – Σύρος 11-0,5, Μυτιλήνη – Ρόδος 6,5-5,5, Κάλυμνος – Μυτιλήνη 7,5-4,5, Σύρος – Ρόδος 0,5-11 (β΄ υποόμιλος). Αγωνίζονται οι 7 από τις 8 ομάδες, επειδή η Ικαρία είναι ομάδα Α΄ Εθνικής.
Αποτελέσματα προημιτελικού γύρου στο Ομαδικό Κύπελλο Αιγαίου: Κάλυμνος – Ρόδος 3,5-0,5, Χίος – Σαντορίνη 0,5-3,5, Ικαρία – Σύρος 2-2 (προκρίθηκε η Ικαρία, με νίκες στις πρώτες σκακιέρες), Μυτιλήνη – Λέρος 0-4. Ημιτελικός γύρος: Λέρος – Ικαρία 1,5-2,5, Σαντορίνη – Κάλυμνος 2-2 (προκρίθηκε η Σαντορίνη και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Ικαρία). Για τους αγώνες κατάταξης: Ρόδος – Μυτιλήνη 1-3, Σύρος – Χίος 1,5-2,5.
Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων Αιγαίου (3 γύροι): Σαντορίνη – Ρόδος 2-4, Ικαρία – Κάλυμνος 2,5-3, Σαντορίνη – Ικαρία 3,5-2,5, Ρόδος – Κάλυμνος 3,5-2,5, Κάλυμνος – Σαντορίνη 3-3, Ικαρία – Ρόδος 1,5-4,5 (α΄ υποόμιλος) και Σύρος – Μυτιλήνη 0-6, Λέρος – Χίος 3,5-2,5, Σύρος – Λέρος 0,5-5, Μυτιλήνη – Χίος 3-3, Χίος – Σύρος 6-0, Λέρος - Μυτιλήνη 3-3 (β΄ υποόμιλος). Τελική βαθμολογία προκριματικής φάσης στον α’ υποόμιλο: 1η Ρόδος 6 βαθμοί / 12 πόντοι, 2η-3η Σαντορίνη, Κάλυμνος 3 / 8,5, 4η Ικαρία 0 / 6,5. Στον β΄ υποόμιλο: 1η Λέρος 5 / 11,5, 2η Μυτιλήνη 4 / 12, 3η Χίος 3 / 11,5, 4η Σύρος 0 / 0,5. Λόγω των απεργιακών κινητοποιήσεων της Πρωτομαγιάς η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή με τους αγώνες κατάταξης. Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Παίδων-Κορασίδων Αιγαίου θα διεκδικήσουν η Ρόδος και η Λέρος.
Διοργανωτές είναι η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία, η Τοπική Επιτροπή Σκακιστικών Σωματείων Αιγαίου, ο Αθλητικός Σκακιστικός Όμιλος Σαντορίνης και ο Δημοτικός Αθλητικός Οργανισμός Σαντορίνης. Μεγάλος χορηγός αγώνων ανακηρύχθηκε η Blue Star Ferries, η οποία μεταφέρει δωρεάν με τα πλοία της όλους τους σκακιστές και τις σκακίστριες προς και από τη Σαντορίνη. Χορηγοί της διοργάνωσης είναι το κοσμηματοπωλείο Nick the Greek jewellery, στα Φηρά, η Εστία Πύργου, το Κρητικό αρτοποιείο «Ο Ερωτόκριτος», στον Καρτεράδο, ο Λειβαδάρος Γιώργος, λογιστικό γραφείο, Εμπορείο, ο Πρέκας Νικόλαος , χρωματοπωλείο- είδη υγιεινής, Εμπορείο και ο Νομικός Ευάγγελος, επιχειρηματίας, Πύργος. Χορηγοί επικοινωνίας είναι το Ράδιο Σαντορίνη 106,4 και η Θήρα σπορ. Διαιτητεύουν η Μαριέττα Μουρούτη και η Φωτεινή Αγγελάκη, ενώ Διευθυντής Αγώνων ανέλαβε ο Παναγιώτης Φρεντζάς.
Αποθήκευση σε PDF

Κυριακή, 24 Απριλίου 2011

Ο Πρόεδρος της ΕΣΣΚΕ προσκεκλημένος ομιλητής σε ημερίδα για τον αθλητισμό και το Σκάκι

Στέργιος Σκόδρας
Ο πρόεδρος της ΕΣΣΚΕ Στέργιος Σκόδρας είναι προσκεκλημένος ομιλητής της ημερίδας για τον αθλητισμό και το Σκάκι με θέμα « Αθλητισμός ώρα μηδέν» που θα πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Τουρνουά « Μέγας Αλέξανδρος » το Σάββατο 30 Απριλίου 2011 στη Θεσσαλονίκη στο Grand Hotel Palace










Σκακιστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (20-4-2011)

Η Σκακιστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης συγχαίρει τους αθλητές-τριες του συλλόγου για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και Κυπέλλου της Ένωσης Θεσσαλονίκης - Χαλκιδικής.

Α. ΔΙΕΘΝΕΣ ΟΠΕΝ «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ»
Υπό την Αιγίδα του ΔΗΜΟΥ Θεσσαλονίκης

25 Απριλίου -1 Μαΐου 2011, Θεσσαλονίκη

Eκατόν είκοσι (140) σκακιστές και σκακίστριες έχουν εγγραφεί έως τώρα για το Διεθνές τουρνουά «Μέγας Αλέξανδρος» 2011. Προέρχονται από 14 χώρες και από όλες περιοχές της Ελλάδος.

Ολοι οι πίνακες συμμετοχών εδώ:


Toυρνουά Β : (παίδων-κορασίδων Κ14): http://www.chess-results.com/tnr47911.aspx?lan=1

Eπίσημη σελίδα αγώνων: www.gamesfestival.com

Οι αγώνες ξεκινάν τη Δευτέρα 25 Απριλίου στις 17.00 στο ξενοδοχείο Grand Hotel Palace Μοναστηριού 305. Πληροφορίες- Δηλώσεις συμμετοχής: 2310 419 269 (Σάββας Μαυρομούστακος).

Β. ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜ0 ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΚΙ

Σάββατο 30 Απριλίου 2011, 17.00 Θεσσαλονίκη Grand Hotel Palace

Κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Τουρνουά « Μέγας Αλέξανδρος » θα πραγματοποιηθεί ημερίδα για τον αθλητισμό και το Σκάκι με θέμα « Αθλητισμός ώρα μηδέν». Κύριο θέμα τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν Σωματεία και Ομοσπονδίες και οι τρόποι αντιμετώπισης της κρίσης.

Προσκεκλημένοι Ομιλητές (η σειρά των ομιλιτών θα καθοριστεί):

  • Μαυρομάτης Αχιλλέας – Πρόεδρος Ε.Ο.ΠΕ. Νομικός Σύμβουλος ΠΑΕ ΠΑΟΚ

  • Λόρτος Σαββας - Πρόεδρος ΕΚΑΣΘ

  • Τσορμπατζόγλου Θεόδωρος – Σύμβουλος Ευρωπαϊκής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕСU)

  • Θεοδωρίδης Βασίλης – Αντιπρόεδρος ΕΣΟ - Πρόεδρος ΕΣΣΜΘ

  • Γκορίτσας Χρήστος – Πρόεδρος ΕΣΣΝΑ

  • Βιδάλης Βαγγέλης -- Μέλος ΔΣ ΕΣΟ

  • Αλεξίου Κωστας – Μέλος ΔΣ ΕΣΟ – Πρόεδρος ΕΣΣΚΕΔΥΜ

  • Σκόδρας Αστέριος – Πρόεδρος ΕΣΣΚΕ

  • Mαστροβασίλης Γαβριήλ – Πρόεδρος Ενωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης

  • Κουτρούκης Κώστας – Γενικός Γραμματέας ΕΣΣΝΘΧ

Ο κατάλογος ενδέχεται να διευρυνθεί καθώς γίνονται επαφές και με άλλους αθλητικούς και σκακιστικούς παράγοντες κυρίως της Θεσσαλονίκης. Η συζήτηση θα είναι ανοικτή σε παρεμβάσεις και τοποθετήσεις από τους παρευρισκόμενους

Αποθήκευση σε PDF

Πέμπτη, 21 Απριλίου 2011

Αποτελέσματα 1ου Open Τουρνουά Σκάκι Αιδηψός 2011

Με τη συμμετοχή 18 αθλητών και αθλητριών ολοκληρώθηκε χθες Τετάρτη 20 Απριλίου 2011 το 1ο Open Τουρνουά Σκάκι Αιδηψός 2011. Νικητής των αγώνων είναι ο FM Αλέξανδρος Γκόγκολης( 4,5/5) με δεύτερο τον  ΟΜ Κωνσταντίνο Ιγνατιάδη (4,5/5)  και τρίτο το Γιάννη Νικολάου(3/5).

Τα αποτελέσματα όλων των γύρων είναι:

1ος γύρος


Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 10 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 0 0 - 1 0 ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1
2 2 ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0 1 - 0 0 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 11
3 12 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0 0 - 1 0 ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 3
4 4 ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0 1 - 0 0 ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ 13
5 14 ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ 0 0 - 1 0 ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 5
6 6 ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 0 1 - 0 0 ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ 15
7 16 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 0 1 - 0 0 ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 7
8 8 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 0 0 - 1 0 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 17
9 18 ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 0 0 - 1 0 ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ 9


2ος γύρος


Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 1 ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1 1 - 0 1 ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 6
2 5 ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1 0 - 1 1 ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2
3 3 ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1 1 - 0 1 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 16
4 9 ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ 1 0 - 1 1 ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 4
5 17 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1 0 - 1 0 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 10
6 7 ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 0 1 - 0 0 ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ 14
7 13 ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ 0 1 - 0 0 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 8
8 11 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 0 1 - 0 0 ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 18
9 15 ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ 0 0 - 1 0 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ 12
 
3ος γύρος


Bo.
Name
Res.
Name
1
ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
0 - 1
ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2
ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
3
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
0 - 1
ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
5
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
1 - 0
ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ
7
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
1 - 0
ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ
8
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
9
ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ
0 - 1
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

4ος γύρος


Bo.
Name
Res.
Name
1
ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
1/2
ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
2
ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
0 -1
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
3
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
1/2
ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4
ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
1 - 0
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
5
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
1 - 0
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ
6
ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
1 - 0
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
7
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
0 - 1
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
8
ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ
1 - 0
ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ
9
ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
0 - 1
ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ

5ος γύρος


Bo.
Name
Res.
Name
1
ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
0 - 1
ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2
ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
3
ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
0 - 1
ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
4
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
5
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
1 - 0
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
7
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ
8
ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ
1 - 0
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
9
ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
bye







Αποθήκευση σε PDF

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2011

Ψηφοφορία για την ΕΣΣΚΕ

Ξεκινά σήμερα δεκαπενθήμερη ψηφοφορία που έχει σκοπό να δείξει αν η δημιουργία της ΕΣΣΚΕ και οι αγωνιστικές της δραστηριότητες συμβάλλουν στην ανάπτυξη του σκακιού στην Ελλάδα.


Αποθήκευση σε PDF

Τρίτη, 5 Απριλίου 2011

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ


ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2011( 8, 10, 12 , 14 & 16 ΕΤΩΝ )
 
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ
 
1. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ                          αρ. πρωτ. 63 / 20-2-2011
 
Η ΕΣΣΚΕ προκηρύσσει τα Περιφερειακά Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων 2011 της Κεντρικής Ελλάδας , τα οποία θα διεξαχθούν σε πέντε κατηγορίες ηλικιών. Οι κατηγορίες σύμφωνα με τα όρια ηλικίας (ημερομηνίες γέννησης) έχουν ως εξής:

Α) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ 

                                                                                      Κατηγ. Ημερομηνία γέννησης

29ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (Κ16)        Κ/16  Από 1/1/1995 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (Κ14)         Κ/14 Από 1/1/1997 και μετά

20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ12)   Κ/12 Από 1/1/1999 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ10)     Κ/10 Από 1/1/2001 και μετά

8ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ08)      Κ/08 Από 1/1/2003 και μετά


Β) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

                                                                                               Κατηγ.  Ημερομηνία γέννησης

23ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ16)      Κ/16  Από 1/1/1995 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ14)        Κ/14 Από 1/1/1997 και μετά

20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ12)     Κ/12 Από 1/1/1999 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ10)     Κ/10 Από 1/1/2001 και μετά

8ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ08)     Κ/08 Από 1/1/2003 και μετά

3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι σκακιστές και σκακίστριες των σωματείων που ανήκουν στην ΕΣΣΚΕ. Για τη συμμετοχή απαιτείται έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας της ΕΣΟ.
 
4. ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
Σύμφωνα με την αριθ. πρωτ. 88688/25-1-2011 προκήρυξη της ΕΣΟ, δεν υπάρχουν επιδοτούμενες θέσεις πρόκρισης για την ΕΣΣΚΕ , ωστόσο στους τελικούς αγώνες μπορεί να συμμετάσχει όποιος αθλητής /τρια το επιθυμεί ανεξαρτήτως αν συμμετείχε ή όχι στην προκριματική φάση ( 88688/25-1-2011 παράγραφο 6).
 
5. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ
Τόπος :Πνευματικό Κέντρο - Αγίου Κων/νου - Ν. Φθιώτιδας Συνδιοργανωτής : Α.Ο. Αγ. Κων/νου « ΠΗΓΑΣΟΣ ».
 
6. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Τα σωματεία θα πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή όλων των σκακιστών και σκακιστριών της περιοχής τους μέχρι και την Δευτέρα του Πάσχα 25 Απριλίου 2011 στη ειδ.Γραμματέα της ΕΣΣΚΕ κ. Βαϊοπούλου ( 6977419923 ) με παράλληλη κοινοποίηση στον διαιτητή & υπέυθυνο κληρώσεων κ. Δόγανο Σούλη ( τηλ 6972504508). Το σωματείο συνδιοργανωτής υποχρεούνται να στείλει μέχρι την 15-05-2011 τα αποτελέσματα των περιφερειακών προκριματικών πρωταθλημάτων στην ειδική γραμματέα της Ένωσης.
 
7. ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΕΛΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
Το σύστημα των αγώνων θα ορισθεί με βάση των αριθμό συμμετοχών ανά ηλικιακή κατηγορία και σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:
 
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ                        ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

<4                                       Συγχώνευση κατηγορίας

4                              Κυκλικό σύστημα (πουλ) διπλών παρτίδων

5-7                                      Κυκλικό σύστημα (πουλ)

7-21                                    Ελβετικό 5 γύρων

≥22                                    Ελβετικό 6 γύρων

Σε κάθε κατηγορία θα διεξαχθεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ πρωτάθλημα.
 
8. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και ακόμη 30 λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής-στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας. Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται. (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).
 
9. ΕΠΑΘΛΑ Οι τρείς πρώτοι ανά κατηγορία θα βραβευτούν με επαίνους.
 
10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ
Δ/ντής αγώνων : ΚΑΨΑΛΗ ΝΙΚΗ Διαιτητής – Υπεύθυνος κληρώσεων : ΔΟΓΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ , οι αποφάσεις του οποίου είναι οριστικές και άμεσα εκτελεστές.
 
11. ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ - ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:
Για ελβετικό σύστημα
α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
β) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)
γ)Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).
Για κυκλικό σύστημα (round robin)
α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.
Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων για κυκλικό σύστημα, οι αθλητές ανακηρύσσονται ισόβαθμοι.
 
12. ΑΝΑΒΟΛΕΣ
Αλλαγές στο Πρόγραμμα ανακοινώνει ο διευθυντής αγώνων, οι αποφάσεις του οποίου θεωρούνται τελεσίδικες.
 
13. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Οι τελικοί αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
 
Τετάρτη 27 Απριλίου 2011      Τελετή Έναρξης    10:20

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011      1ος Γύρος            10:30

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011      2ος Γύρος            17:30

Πέμπτη 28 Απριλίου 2011       3ος Γύρος            10:00

Πέμπτη 28 Απριλίου 2011       4ος Γύρος            17:30

Παρασκευή 29 Απριλίου 2011 5ος Γύρος             10:00

Παρασκευή 29 Απριλίου 2011 6ος Γύρος             17:00

14. ΓΕΝΙΚΑ
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη η από την βασική αντίστοιχη προκήρυξη με αριθ. πρωτ. 88688/25-1-2011 της ΕΣΟ ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.
 
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                    Ο. ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΣΚΟΔΡΑΣ                                          ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
Αποθήκευση σε PDF